Kuvataideopettajat KUVIS ry:n hallitusohjelmatavoitteet
Kevään 2027 vaaleissa ja niitä seuraavalla hallituskaudella päätetään myös kuvataidekasvatuksen keskeisistä kysymyksistä. KUVIS ry tavoittelee hallitusohjelmaan 5 eri asiaa.
Kevään 2027 vaaleissa ja niitä seuraavalla hallituskaudella päätetään myös kuvataidekasvatuksen keskeisistä kysymyksistä. KUVIS ry tavoittelee hallitusohjelmaan 5 eri asiaa.
Lukiolain muutokset mahdollistavat lukiodiplomin osana yo-tutkintoa.
Jäsenyytesi pedagogisessa järjestössä voimistaa oman oppiaineesi ääntä.
Vuoden 2023 Myötätuulta kuviksesta -kunniakirja etsii saajaansa. Se paljastetaan Educa-messuilla tammikuussa.
”Maunulan yhteiskoulussa Helsingissä seiskojen ensimmäiset keramiikkaveistokset ovat jo työn alla.”
KUVIS ry:n viimeisimmät terveiset hallitusneuvotteluihin.
Vaikuta ja anna apuasi KUVIS ry.n edunvalvontaan ja suosituksen laatimiseen!
Vuosikokous valitsi yhdistyksen uuden puheenjohtajan ja uusia jäseniä hallitukseen.
Kunniakirja oli ilo ja kunnia ojentaa peruskoulun kuvisopelle, joka iloitsee työstään.
Kuvataideopettajat KUVIS ry on jo pitkään puhunut lukiodiplomien puolesta. Nyt on aika sille, että lukiodiplomeita lähdetään kehittämään kaikkia opetuksen järjestäjiä velvoittaviksi ja osaksi yo-tutkintoa.
Koronaviruksen aiheuttamista poikkeusoloista johtuen kokous pidetään Zoom etäyhteydellä.
Kunniakirjan arvoinen taidekasvatusteko tai -toiminta lisää kuvataiteen ja visuaalisen kulttuurin perusteiden tuntemusta sekä edistää niiden asemaa suomalaisessa yhteiskunnassa.