| | | |

Pedagogisen opettajajärjestön jäsenyys kannattaa!

Educassa KUVIS-ständillä yleinen keskusteluaihe oli tänäkin vuonna yhdistykseen kuuluminen tai kuulumattomuus. Itseasiassa Opettajan olohuoneessa se saattoi olla yksi yleisimmistä aiheista kaikilla ständeillä.

Pedagogisilla opettajajärjestöillä onkin yksi yhteinen huoli: aineopettajat eivät enää pysy jäseninä tai edes liity omiin yhdistyksiinsä. Samalla opettajien tarpeet ja toiveet yhdistyksilleen ovat lisääntyneet ja moninaistuneet. Yksi haluaa jäsenkortin, jolla saa paljon alennuksia ja etuja, toinen jatkuvaa opastusta opetussuunnitelman toteutukseen, kolmas runsaan (ja edullisen) veso-koulutusvalikoiman. Harva miettii, miten kaikki toteutetaan. Isot yhdistykset vielä venyvät mutta pienillä alkaa olla ongelmia.

Kaikkien pedagogisten yhdistysten yhteinen perustehtävä on olla valppaina ja aktiiveina oman oppiaineen edunvalvonnassa ja vaikuttamistyössä. Työ on usein näkymätöntä ja sinnikästä puurtamista, aikaavievää, pitkäjänteistä ja kompromissien sävyttämää. Parhaimmillaan oppiainetta edustaa sen asiantuntija. Huonoimmillaan sen tekee joku muu. Joku sen jokatapauksessa tekee.

Järjestöjen tulevaisuutta ja tehtäviä tukemaan ponnistettiin jo vuosi sitten yhteinen kampanja. Sen perusteesit ovat edelleen ajankohtaiset:

Jäsenenä Sinun ei tarvitse …

… huolehtia oppiaineesi edunvalvonta- ja vaikuttamistyöstä.
Mitä enemmän jäseniä on, sitä paremmin ääni pääsee kuuluviin!

… kehittää ammatillista osaamistasi yksin.
Voit osallistua liittosi järjestämiin koulutuksiin.

… jäädä yksin, kun kohtaat ongelmia työssäsi.
Saat vertaistukea oman oppiaineesi kollegoilta.

… selvittää kaikkea itse.
Liittosi tarjoaa ajankohtaista tietoa ja materiaaleja omalta alaltasi.

… olla koko ajan otsa rypyssä.
Pedagogiset järjestöt tarjoavat vapaamuotoista verkostoitumista samanmielisten kanssa.

Jo pelkästään jäseneksi liittymällä edistät yhteisiä päämääriä.

Täältä löydät väheän enemmän perusteluja: https://opejarjestot.fi/

KUVIS ry:n jäseneksi liityt täällä: https://kuvis.fi/yhdistys/jasenyys/#jasenhakemus

Jaa sisältö sosiaalisessa mediassa

Samankaltaisia kirjoituksia

  • Kutsu ja esityslista vuosikokoukseen 12.4.2024

    Kokous pidetään Aalto-yliopiston Väre-rakennuksessa, tila F102, osoite Otaniementie14, 02150 Espoo. Verkkoyhteys etukäteen sen pyytäneille!

    Jaa sisältö sosiaalisessa mediassa
  • Myötätuulta 2021-kunniakirja etsii saajaansa

    Mikä taidekasvatusteko tai -tapahtuma, pop up, flashmob, näyttely tai toiminta kosketti sinua eniten vuonna 2021?

    Jaa sisältö sosiaalisessa mediassa
  • Terveiset POE:n seminaarista 16.-17.3.2018

    Seminaarin aiheina olivat koulutuspolitiikan lisäksi ilmiöoppiminen, draamapedagogiikka sekä koulutusvienti.

    Jaa sisältö sosiaalisessa mediassa
  • Kuvis kiittää vuodesta 2020

    Nyt on aika vetäytyä hetkeksi talvilepoon. Kuvis ry palaa 11.1.2021

    Jaa sisältö sosiaalisessa mediassa
  • Pätevä aineenopettaja on oppilaan oikeus ja koulun velvollisuus

    Koulutuksen järjestäjän velvollisuus on huolehtia siitä, että oppilaat saavat kaikissa tilanteissa pätevintä ja parasta mahdollista opetusta kaikissa oppiaineissa. Epäpätevien opettajien palkkaaminen on opetuksen järjestämisestä ja opettajan kelpoisuudesta annettujen asetusten ja ehtojen tietoista rikkomista.

    Jaa sisältö sosiaalisessa mediassa