| |

Lausuntomme B1-kielen opetussuunnitelman muutokseen

Kuvataideopettajat KUVIS ry lausuu B1-kielen opetussuunnitelman perusteluonnoksista yleisinä kommentteina ja huomioina seuraavaa:

Kommentimme koskee sekä kaikille yhteisen kuvataiteen opetuksen toteutumista ja jatkumoa, sekä erityisesti oppilaiden mahdollisuuksia valita tai koulutuksen järjestäjän mahdollisuuksia tarjota kuvataidetta valinnaisena yläluokilla.

Olemme jo saaneet huomioita siitä, että lisätunti B1-kieleen 7. luokalle lisää painetta siirtää kuvataiteen yläkoulun yhteisen oppimäärän painopiste kahdeksannelle luokalle niin, että yleisesti 7. luokalla opetettava kaikille yhteinen vtt siirretään 8. luokalle. Silloin 7. luokalla ei opetettaisi kuvataidetta kaikille yhteisenä ollenkaan.

Tämä välivuosi kuvataiteessa kesken peruskoulun olisi poikkeuksellisen vahingollista kuvataiteen opetukselle. B1-kielen lisätuntia juuri 7. luokalle perustellaan myös aineenopettajuudella. Tämä sama peruste pätee kuvataiteessa: yleensä oppilas saa ensimmäisen kerran aineenopettajan opetusta kuvataiteessa juuri 7. luokalla. Jos tämä opetus ei toteudu ollenkaan 7. luokalla, ennakoimme merkittävää kuvataiteen valinnaisuuden vähenemistä 8. ja 9. luokilla.

Siksi lisäystä ohjeistettaessa tulee pitää huoli siitä, että sinänsä tärkeä ja perusteltu B1-kielen lisäys yläluokille ei saa aiheuttaa jo valmiiksi marginaaliin joutuneiden aineiden aseman heikentymistä. Se ei myöskään saa kaventaa oppijoiden yhdenvertaista mahdollisuutta saada laadukasta opetusta myös kuvataiteessa läpi perusopetuksen yläluokkien.

Helsingissä 8.12.2023

Jari Koljonen puheenjohtaja, Kuvataideopettajat KUVIS ry

Lausunto liittyy valtioneuvoston tammikuussa 2023 hyväksymään tuntijakomuutokseen, jonka perusteella B1-kieleen tulee yksi vuosiviikkotunti lisää 7. luokalle 1.8.2024 alkaen. Lue lisää OPH:n sivulta >> täältä

Jaa sisältö sosiaalisessa mediassa

Samankaltaisia kirjoituksia

  • Kuvisopekahvit verkossa 29.8. klo 18-19.30

    Syksyn ensimmäisillä kahveilla visioidaan kuvataidekoulutuksen ja -kasvatuksen tulevaisuutta.

    Jaa sisältö sosiaalisessa mediassa
  • KUVIS ry:n uusi puheenjohtaja Jari Koljonen

    ”Haluan olla puheenjohtajana avoimin korvin kuulemassa, millaista toimintaa kuvataidekasvatuksen kenttä yhdistykseltämme toivoo.”

    Jaa sisältö sosiaalisessa mediassa
  • Oikein hyvää alkanutta uutta lukuvuotta!

    ”Maunulan yhteiskoulussa Helsingissä seiskojen ensimmäiset keramiikkaveistokset ovat jo työn alla.”

    Jaa sisältö sosiaalisessa mediassa
  • LUO UUS-koulutus Sodankylässä 23.-24.10.2020

    Erityisesti kuvataidetta opettaville opettajille kohdennettu digivälineiden maksuton koulutus. Ohjelma ja ilmoittautuminen täällä!

    Jaa sisältö sosiaalisessa mediassa
  • Arvostuksesta ja rahasta. Puheenjohtajan blogi.

    Haluaisin ajatella, että hyvä opetus, hyvä kehittäminen ja hyvä toiminta on kiinni ihan jostain muusta kuin rahasta. Innovaatioista, intohimosta, luovuudesta ja tahtotilasta.

    Jaa sisältö sosiaalisessa mediassa
  • Kuvis x Mieli syyskuussa

    Kuvataideopettajien hyvinvointiosaamista ja opettajan omaa hyvinvointia edistävä ja vahvistava koulutus jatkuu.

    Jaa sisältö sosiaalisessa mediassa