|

Ehdota vuoden 2021 Myötätuulta kuvataiteesta -kunniakirjan saajaa

Kuvataideopettajat KUVIS ry jakaa vuosittain Myötätuulta kuvataiteesta -kunniakirjan ansioituneelle taidekasvatusteolle tai -toiminnalle.

Kunniakirjan arvoinen teko tai toiminta edistää ja kehittää kuvataiteen ja visuaalisen kulttuurin opetusta ja kasvatusta millä tahansa suomalaisella kouluasteella. Ennen kaikkea se kertoo siitä, mitä ja minkälaista tämän päivän kuvataidekasvatus on.

Kunniakirja voidaan myöntää melkein kenelle tahansa, siis yksittäiselle henkilölle tai yhteisölle (luokalle, koululle, museolle, järjestölle, tms.). Opettajakin voi kunniakirjan saada. Yleensä siksi, että hän on toiminnan ja tekemisen mahdollistaja, moottori tai taustahenkilö! .

Kuka tahansa voi ehdottaa vuoden 2021 kunniakirjan saajaa. Kunniakirjan saaja paljastetaan Educa-messuilla lauantaina 29.1.2022 klo 15:30.

Tee ehdotus viimeistään perjantaina 7.1.2022, meluummin heti.

Kurkkaa TÄÄLTÄ lisää ohjeita, sekä lista aiemmin kunniakirjan saaneista.

Lisätietoja KUVIS ry:n toimistosta: Erja Väyrynen, erja.vayrynen (@) kuvis.fi, puh. 045-2609535.

Jaa sisältö sosiaalisessa mediassa

Samankaltaisia kirjoituksia

  • LUO UUS-koulutus Seinäjoella 20.-21.11.2020

    Lähiopetusta kuvataideopettajille pienryhmissä, hands-on ja omat laitteet! Perjantaina kahden sisällön yksi pitkä paja, lauantaina vuorottelee kaksi lyhyempää vaihtoehtoa.

    Jaa sisältö sosiaalisessa mediassa
  • Kuvisopekahvit verkossa 14.3. klo 18:00

    Näille kahveille juomaksi mikä tahansa italialainen – Villa Lanten kurssipaikat arvotaan!

    Jaa sisältö sosiaalisessa mediassa
  • Taiteen perusopetuksen opetussuunnitelman perusteet 2017

    Arkkitehtuuri, kuvataide, käsityö, mediataiteet, musiikki, tanssi, sanataide, sirkustaide ja teatteritaide – taiteen perusopetuksen uudet laajan ja yleisen oppimäärän opetussuunnitelmat päätetty.

    Jaa sisältö sosiaalisessa mediassa
  • Lukiodiplomiselvityksen suuntana tulevaisuus

    Kuvataideopettajat KUVIS ry on jo pitkään puhunut lukiodiplomien puolesta. Nyt on aika sille, että lukiodiplomeita lähdetään kehittämään kaikkia opetuksen järjestäjiä velvoittaviksi ja osaksi yo-tutkintoa.

    Jaa sisältö sosiaalisessa mediassa