| |

120-kuvistehtävää – juhlavuoden ensimmäiset tehtävät julkaistu!

Kuvataideopettajat KUVIS ry, Bildkonstlärarna KUVIS rf täyttää 120 vuotta kesäkuun alussa.

Yksi tapamme juhlia Suomen vanhinta aineopettajayhteisöä on tehdä yhdessä kuvataidetta opettavien opettajien kanssa (vähintään) 120 kuvistehtävää kaikille avoimesti jaettavaksi ja käytettäväksi. Tehtävien ensimmäinen rupeama työstettiin yhteisesti kevätpäivillä Tampereella – nyt ensimmäiset niistä on julkaistu koulukuvis.fi – sivustolla.

Koulukuviksen 120-vuotistehtäviin pääset klikkamalla alla olevaa kuvaa. Koulukuviksen sivulta löydät myös linkin, jossa voit kertoa oman tehtäväideasi sivuilla jaettavaksi!

Jaa sisältö sosiaalisessa mediassa

Samankaltaisia kirjoituksia

  • Kutsu ja esityslista vuosikokoukseen 12.4.2024

    Kokous pidetään Aalto-yliopiston Väre-rakennuksessa, tila F102, osoite Otaniementie14, 02150 Espoo. Verkkoyhteys etukäteen sen pyytäneille!

    Jaa sisältö sosiaalisessa mediassa
  • Dialogitaitajat-kampanja kutsuu!

    Dialogitaitajat -kampanja auttaa kasvattajia tukemaan lasten ja nuorten dialogitaitoja materiaalein ja koulutuksin.

    Jaa sisältö sosiaalisessa mediassa
  • Kunniakirjan jakotilaisuus

    Tilaisuuteen ovat tervetulleita kaikki taidekasvatuksen ystävät sekä muut messujen osallistujat!

    Jaa sisältö sosiaalisessa mediassa
  • Oikein hyvää alkanutta uutta lukuvuotta!

    ”Maunulan yhteiskoulussa Helsingissä seiskojen ensimmäiset keramiikkaveistokset ovat jo työn alla.”

    Jaa sisältö sosiaalisessa mediassa