|

Kannattelevat kädet sai Myötätuulta kuvataiteesta kunniakirjan 2015

”Kannattelevat kädet tekee näkyväksi yhteisötaiteen olennaisimmat piirteet: tekeminen koskettaa aidosti yhteisön jäseniä, taidetta tehdään yhteisön kanssa, heidän ehdoillaan ja heitä varten. Kannattelevat kädet tekee näkyväksi myös sen, miten kuvataideopettaja voi esimerkillisesti toimia keskeisenä moottorina ja mahdollistajana oman ympäristönsä teoksissa, koulun seinien ulkopuolella. Näillä perusteilla Kuvataideopettajat ryn hallitus palkitsee vuoden 2015 Myötätuulta kuvataiteesta -kunniakirjalla Tuija Lindforsin Kannattelevat kädet yhteisöteoksen.”

Tuija Lindfors ja kunniakirja. Kuva: Virve Viita.

Kuvataideopettajat ryn vuosittain myöntämä Myötätuulta kuvataiteesta -kunniakirja annetaan saajalleen ansiokkaasta taidekasvatusteosta tai taidekasvatustoiminnasta. Ansiokas teko tai toiminta lisää kuvataiteen ja visuaalisen kulttuurin perusteiden tuntemusta ja kiinnittää erityishuomiota taidekasvatuksen laaja-alaisuuteen, ajankohtaisuuteen ja liittymiseen muuhun yhteiskuntaan ja kulttuuriseen toimintaan.

Kunniakirja ei siis ole ”vuoden opettaja” saati ”vuoden paras kuvataideopettaja” titteli. Tämä ei sulje pois sitä tosiseikkaa, että usein Kuvataideopettajien kunniakirjalla palkittavan taideteon tai –toiminnan takana on kuvataideopettaja. Niin tälläkin kertaa, sillä Myötätuulta kuvataiteesta kunniakirja 2015 annettiin ympäristötaiteilija, kuvataideopettaja Tuija Lindforsille.

Tuijan johdolla Vantaalaisen Korson aseman asematunneli muutettiin yhdessä yhteisötaideteokseksi nimeltä Kannattelevat kädet. Yhteisötaiteen myötä uudistuneen tunnelin avajaisia vietettiin 23.10.2015.

Tästä löydät pienen esityksen hankkeesta:  KANNATTELEVAT KÄDET

 

Jaa sisältö sosiaalisessa mediassa

Samankaltaisia kirjoituksia

  • Omia ja toisten polkuja InSEA 2018 kongressin näyttelyohjelmassa 18.-21.6.

    Värikkäässä ja monimuotoisessa kokonaisuudessa mukana kymmeniä kouluja ja satoja oppilaita Kansainvälisen taidekasvatuskonferenssin taideohjelman osana toteutui laaja suomalaista kuvataidekasvatusta esitellyt kokonaisuus. Eri kouluasteiden ja -muotojen yhteisessä esiintymisessä oli mukana kymmeniä kouluja ja opettajia, ja satoja oppilaita. Mukana olivat seuraavat koulut ja kuvataideopettajat tai taidekasvattajat oppilaineen: Alppilan lukio, Helsinki / Minna Strömberg The English School, Helsinki /…

    Jaa sisältö sosiaalisessa mediassa
  • Kunniakirjan jakotilaisuus

    Tilaisuuteen ovat tervetulleita kaikki taidekasvatuksen ystävät sekä muut messujen osallistujat!

    Jaa sisältö sosiaalisessa mediassa
  • Juhlaseminaari ja juhlamaljat 1.10.2016 – ohjelma

    Kuvataideopettajien 110-vuotisseminaarin ohjelman ja ilmoittautumisen löydät täältä. Juhlapuheen pitää Presidentti Tarja Halonen. Puhujina ovat myös valokuvaaja Meeri Koutaniemi ja tuottaja Arman Alizad sekä kasvatustieteen professori emeritus Kari Uusikylä ja estetiikan professori Arto Haapala.

    Jaa sisältö sosiaalisessa mediassa
  • Kevätpäivät 2024

    Tehtäväideat lopussa tai inspiraatio hakusessa? Kuvataideopettajien kevätpäivät tarjoavat monipuolisen kattauksen erilaisia näkökulmia kuvataideopetuksen  tulevaisuuteen  ja opetuksen nykytilaan.

    Jaa sisältö sosiaalisessa mediassa
  • Luo uus – koulutus Vihdin Nummelassa 6.-7.9.2019

    Kuvataideopettajat KUVIS ry järjestää osallistujille maksuttomia Luo uus – digikuviksen välineitä kuvataideopettajille – koulutuksia lukuvuonna 2019-2020.

    Jaa sisältö sosiaalisessa mediassa